NIEZWYKŁA OKOLICA:

 

20 min.Wodospad Wilczki
Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, jeden z najwyższych w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z ponad 23 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem, którego pionowe ściany osiągają nawet 25 m. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęty jest od 1958 roku ochroną i tworzy rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”. Teren rezerwatu przystosowany jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się mostek, a wokół niego wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony. Rezerwat znajduje się zaraz przy wjeździe do Międzygórza, dojście do niego możliwe jest bezpośrednio z położonego obok parkingu lub też z centrum miejscowości alejką spacerową.

Strony internetowe:

www.sudety.net.pl

www.czarnagora.com.pl
40 min.Ogród bajek
Niewielki ogród malowniczo położony na zboczu Góry Iglicznej, założony w latach 20-tych XX wieku przez Izydora Krystiena w hołdzie postaciom z bajek i urzekającej okolicy. Zgromadzone tu liczne okazy ozdobnych roślin ogrodowych oraz typowo górskich, są tłem dla wykonanych w większości z korzeni i konarów drzew, a także kamieni, motywów baśniowych w formie figur, totemów lub chatek.

Do Ogrodu Bajek można dojść żółtym szlakiem w ciągu 30 minut przez Polanę Śnieżną lub drogą za pensjonatem „Sarenka”, a następnie czerwonym szlakiem także w ciągu 30 minut. Od maja 2009 r. wytyczono dla dzieci „Szlak Krasnala” tj. od pętli PKS-u w Międzygórzu do Ogrodu Bajek o kolorach czerwonym i żółtym.

Telefon do Ogrodu Bajek: 74 813 51 95

Strona internetowa: www.czarnagora.com.pl
50 min.Maria Śnieżna
Góra Igliczna od dawna stanowi cel pielgrzymek i wycieczek. W połowie XVIII wieku została tutaj przywieziona kopia cudownej figurki Matki Bożej Śnieżnej z Maria Zell w Austrii. Umieszczono ją na drzewie, blisko szczytu Iglicznej. Podczas gwałtownej burzy drzewo złamało się, ale figurka ocalała nienaruszona. Uznano to za cud i statuetkę umieszczono nieco niżej w drewnianej kapliczce. Później, w roku 1781 r. rozpoczęto budowę Sanktuarium Maryjnego. Sława figurki rozprzestrzeniała się szybko dzięki licznym cudownym uzdrowieniom i łaskom, które były jej przypisywane. W roku 1983 podczas swojej 2-giej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II ukoronował figurkę Matki Bożej Śnieżnej.

Góra Igliczna jest doskonałym punktem widokowym na Ziemię Kłodzką i otaczające ją pasma górskie. Na Igliczną prowadzi szlak zielony, żółty i czerwony.

Informacje
Msza Św. sprawowana jest codziennie o godz. 12:00
W soboty, niedziele i święta o godz. 12:00 i 16:00

Prawdziwym świętem są odpusty odprawiane w sanktuarium:
Przyczyny Naszej Radości - przedostatnia niedziela czerwca, godz. 13:00
Matki Bożej Śnieżnej - pierwsza niedziela sierpnia, godz. 13:00

Kontakt
tel.: 74 813 51 75

Strony internetowe:

www.mariasniezna.pl

www.czarnagora.com.pl
2 godz.Czarna góra
Czarna Góra to nowoczesny ośrodek narciarski powstały w 1996 roku. Od momentu założenia corocznie prowadzone są nowe inwestycje. Ośrodek należy do ścisłej czołówki polskich stacji narciarskich. Poprzez dobrze zaplanowane szerokie trasy zjazdowe, budowę wydajnego systemu wyciągów, a także rozwinięty system sztucznego naśnieżania Czarna Góra jest obecnie liderem w Sudetach, a nawet w Polsce (ranking Onet.pl 2009 r.). Istnieje możliwość bezpośredniego dojazdu spod Villi Pepita i Villi Titina na narty na Czarną Górę (więcej w zakładce NARTY).

Strony internetowe:

www.czarnagora.com.pl

www.czarnagora.pl
2 godz.Przełęcz puchaczówka
Przełęcz oddziela Masyw Śnieżnika (Śnieżnik 1425 m), którego ostatnią kulminacją w tym kierunku jest Czarna Góra (1205 m) od pasma Krowiarki, którego najwyższym wzniesieniem jest Pasiecznik (893 m).

Na przełęczy węzeł turystyczny, punkt widokowy, malownicza kapliczka i bacówka. Drogę przechodzącą przez przełęcz wybudowano z inicjatywy księżnej Marianny Orańskiej, właścicielki okolicznych dóbr.

Strona internetowa: www.sudety.info.pl
2 godz.Kosciół w nowej wsi
Niewielka, podgórska wieś rozciągnięta w dolince u zachodniego podnóża Masywu Śnieżnika. We wsi zachowały się liczne domy mieszkalne i mieszkalno-gospodarcze o cechach charakterystycznych dla budownictwa ludowego Ziemi Kłodzkiej w połowie XIX wieku. Obok wsi ruiny wielkiego renesansowego dworu z roku 1585. Ozdobą wsi jest okazały, barokowy Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z początku XVIII-go wieku, który ma zaskakujący związek z historią Francji. W roku 1890 miała miejsce w Paryżu wystawa pamiątek po Królowej Francji Marii Antoninie. Wystawiono na niej m.in. welon z brabanckiej koronki o długości trzech metrów i szerokości 33 cm.

Królowa miała go podarować swojemu spowiednikowi ojcu de l’Orme, który jej towarzyszył w ostatniej drodze na szafot. W roku 1805 welon trafił do Jana Strobacha, augustianina z Klasztoru na Piasku we Wrocławiu. Po Kasacie Klasztoru 5 lat później welon zmieniał właścicieli aż trafił do rąk byłego augustianina Dominika Jaschkego, który bywał częstym gościem u swej siostry w Nowej Wsi. Po jego śmierci welon został umieszczony w Kościele w Nowej Wsi, gdzie był wielką atrakcją turystyczną.
Po II Wojnie Światowej trafił w niejasnych okolicznościach do Niemiec Zachodnich i znajduje się obecnie w Telgte koło Monasteru (Münster).
2,5 godz.Śnieżnik
Śnieżnik jest najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej i najwyższym polskiej części wschodnich Sudetów. Pierwsza wzmianka o bacówce na hali poniżej szczytu pochodzi z roku 1809. Wyodrębniono w niej wówczas część dla wędrowców. W roku 1869 księżna Marianna Orańska przejęła tereny na hali pod Śnieżnikiem i sprowadzonemu ze Szwajcarii góralowi zleciła budowę schroniska, które przyjęło nazwę Szwajcarka. Zmodernizowane w latach 80-tych XIX wieku w tym kształcie istnieje do dzisiaj jako jedno z najstarszych schronisk regionu i Polski. Rozbudowa leśnych dróg wynikająca z gospodarczej działalności Marianny Orańskiej wywarła wielki wpływ na dostępność szczytu. Umożliwiało to organizowanie wycieczek saniami i powozami.

Schronisko było szczególnie popularne zimą, gdyż przyległe tereny charakteryzowały się wspaniałymi warunkami śniegowymi. Szczególną atrakcją owego czasu był zjazd „rogatymi saniami” ze schroniska do Międzygórza.

Na Śnieżnik prowadzą szlaki:
- czerwony (około 2 godz.)
- niebieski (około 2,5 godz.)

Kontakt
Tel.: 74 813 51 30

Strony internetowe:

www.snieznik.omega.pl

www.sudety.info.pl
3 godz.Jaskinia niedźwiedzia
Jedna z największych atrakcji Masywu Śnieżnika jest ogólnie uważana za najpiękniejszą jaskinię naciekową w Sudetach. Jest również najdłuższą po polskiej stronie Sudetów. Została przypadkowo odkryta w roku 1966 podczas eksploatacji kopalni marmuru.
Od 1977 jaskinia wraz z pobliską otuliną została ustanowiona Rezerwatem Przyrody. Rozłożone horyzontalnie na trzech poziomach korytarze mają łączną długość około 3km. Od roku 1983 udostępniono dla turystów trasę o długości około 360 m. Nazwa jaskini wiąże się ze znaleziskiem szczątków tysięcy zwierząt plejstoceńskich, przede wszystkim niedźwiedzia. Bogate i różnorodne nacieki krystaliczne, w tym kaskady sięgające wys. 50 m oraz wystawione w pawilonie wejściowym znaleziska sprawiają, że jaskinia jest ulubionym celem wycieczek.

Ze względu na konieczność utrzymania specyficznego mikroklimatu wewnątrz jaskini grupy zwiedzających mają maksymalnie 15 uczestników.

Ważne informacje

Ze względu na duże zainteresowanie wymagana jest wcześniejsza rezerwacja biletów.

Rezerwacja biletów:
- tel.: 74 814 12 50
- e-mail: rezerwacja@jaskinia.pl
- strona internetowa: www.jaskinia.pl
21 kmBoboszów
Malownicza wieś przy granicy z Czechami z możliwością jazd konnych, oryginalnymi spotkaniami integracyjnymi w Modrzewiowej Osadzie oraz przygranicznymi zakupami.
33 kmKłodzko
Historyczna, gospodarcza i administracyjna stolica Ziemi Kłodzkiej znana z licznych zabytków oraz twierdzy. Według kronikarza Kosmasa z Pragi na jej miejscu już w roku 981 istniał książęcy dwór libickiego księcia Sławnika (ojca św. Wojciecha). Austriacy wznieśli w tym miejscu obronne bastiony, jednak dopiero Prusacy po zdobyciu w roku 1742 Kłodzka wybudowali potężną twierdzę (jedną z największych w Europie), która przetrwała do dzisiaj.
Po zniesieniu statusu twierdzy w roku 1877 była forteca służyła jako koszary, więzienie polityczne i obóz jeniecki, a nawet w czasie II wojny światowej jako miejsce produkcji zbrojeniowej. Twierdza jest dostępna dzisiaj dla zwiedzających.

W ostatnich latach XIX wieku nastąpiła rozbiórka bram i większości murów miejskich. Umożliwiło to budowę nowych budynków publicznych i urządzeń komunalnych. Warto zwiedzić stare miasto z wieloma interesującymi domami mieszczańskimi z XVII i późniejszych stuleci, neorenesansowy ratusz, kamienny most z XIII wieku (miniatura mostu Karola w Pradze) i wreszcie kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP ze wspaniałym barokowym wystrojem Michaela Klahra starszego, najbardziej znanego rzeźbiarza Ziemi Kłodzkiej.

Strona internetowa: www.klodzko.pl
36 kmPolanica zdrój
Polanica leży u południowych stoków Gór Stołowych po obu brzegach Bystrzycy Dusznickiej. Należy do najmłodszych, ale i najbardziej nowoczesnych zdrojów Ziemi Kłodzkiej. Rozkwit Polanicy nastąpił po roku 1904, gdy właściciel browaru we Wrocławiu Georg Haase nabył kąpielisko. Zainicjowane przez niego inwestycje zmieniły wieś Polanica w nowoczesny i znany kurort.

Część uzdrowiskową otacza wspaniały park, pełen starych drzew i egzotycznych krzewów. Dzięki bogatej zawartości mineralnych źródeł w Polanicy stosuje się przede wszystkim kuracje pitne.

Strona internetowa: www.polanica.pl
42 kmLądek zdrój
Lądek Zdrój należy do najstarszych uzdrowisk w Polsce i być może w całej Europie. Według zapisu Kroniki Kłodzkiej wiadomość o działalności kąpieliskowej tego miejsca pochodzi z roku 1325. Około roku 1500 istniał już dom kąpielowy i ukazał się pierwszy regulamin kąpieliska. Swój rozkwit przeżył Lądek Zdrój w II-giej połowie XIX wieku, gdy powstała większość do dzisiaj używanych budynków uzdrowiska, wśród nich imponującego domu zdrojowego „Wojciech” z basenem i pijalnią w stylu rzymskich term.


Park zdrojowy przechodzi w naturalny las z interesującymi ścieżkami spacerowymi. Poniżej części uzdrowiskowej, nad Brzegiem Bystrzycy Lądeckiej, położony jest stary Lądek z rynkiem otoczonym pięknymi kamienicami dawnych mieszczan. Dom nr 1należał do Michaela Klahra – najbardziej znanego rzeźbiarza Ziemi Kłodzkiej. Rynek zdobi ostatnie jego dzieło – barokowa kolumna ku czci Trójcy Świętej.

Strona internetowa: www.ladek.pl
49 kmDuszniki zdrój
Mieszkańcy Dusznik, nim stały się one znanym uzdrowiskiem, trudnili się hutnictwem żelaza, wyrobem papieru, a przede wszystkim tkactwem. Już przed rokiem 1583 powstał cech tkaczy, który ponoć aż do końca XVII wieku utrzymywał stosunki handlowe sięgające Rosji i Chin. Świadkami tej przeszłości są mieszczańskie renesansowe i barokowe kamienice przy Rynku, a na skraju miasta zachowana stara papiernia z 1605, w której urządzono muzeum papiernictwa.
Wyraźnie oddzielona od miasta część uzdrowiskowa Dusznik leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej. Z wcześniej rozpoznanych źródeł mineralnych zaczęto korzystać z początkiem XIX wieku, gdy w 1802 roku zbudowano pierwszy pawilon kąpielowy i „dom towarzyski”. W roku 1877 otwarto pijalnię i salę koncertową.

Z początkiem XX wieku Duszniki Zdrój należą do najważniejszych uzdrowisk chorób serca w Europie, a dzisiaj są jednym z bardziej ulubionych miejsc wczasowych i uzdrowiskowych w Polsce.
W dniu 26 sierpnia 1826 r. odbyły się dwa koncerty 16-letniego wówczas Fryderyka Chopina na rzecz sierot po zmarłym kowalu - jego pierwsze koncerty poza granicami Królestwa Kongresowego. Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie od roku 1948 organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Strona internetowa: www.duszniki.pl
49 kmWambierzyce
Początek pielgrzymek do Wambierzyc sięga XIII wieku i związany jest z przekazem jakoby niewidomy Jan z Ratna w tym miejscu odzyskał wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Maryi z Dzieciątkiem. W miejscu drewnianej kaplicy z roku 1263 i po nieudanej próbie budowy kościoła przy końcu XVII-go wieku (budowla runęła), w latach 1716 do 1721 hrabia F.A. von Götzen ufundował dzisiejszą imponującą barokową bazylikę Nawiedzenia Maryi. Prawie owalną kaplicę centralną otaczają Krużganki i 11 mniejszych kapliczek. W głównym ołtarzu umieszczony jest niewielki relikwiarz z 28 cm figurką Maryi z XIV w.

Zgodnie z wyobrażeniami fundatora okolica miejsca pielgrzymkowego miała przypominać biblijną Jerozolimę, stąd okoliczne wzgórza miały odtąd nosić nawę Synaj, Tabor, Horeb czy Syjon. Zbudowano na wsi 92 kaplice i stacje drogi Krzyżowej.
Pielgrzymki do Wambierzyc nasiliły się szczególnie w XVIII i XIX wieku. Wówczas to powstało określenie - Śląska Jerozolima.
Atrakcją Wambierzyc jest ruchoma szopka, nad którą przez 28 lat trudził się mieszkaniec Wambierzyc Longinus Wittig. Z ogólnej liczby 800 figurek porusza się 300.

Strona internetowa: www.wambierzyce.pl
51 kmZłoty stok
Niegdyś osada górnicza z bogatymi złożami złota, które wydobywano prawdopodobnie już około roku 1236 w ówczesnych dobrach Cystersów z Kamieńca. XVI wiek był okresem rozkwitu Złotego Stoku: należał do najważniejszych ośrodków wydobywczych złota w Europie. Czynnych było wówczas 20 hut i ponad 100 sztolni. Wskutek wyczerpania się zasobów w następnym stuleciu eksploatację przerwano. Zachowana kopalnia złota jest dostępna dla zwiedzających. Miasto staje się dzisiaj coraz bardziej popularne dzięki Leśnemu Parkowi Przygody „Skalisko” o pow. około 7ha.

Bogata i różnorodna oferta Parku może zainteresować nawet zwolenników „ekstremalnych przygód” i obejmuje np. ubezpieczoną wspinaczkę po skałach, czy zjazd tyrolką na dużej wysokości na linach o długości do 570 m /Tyrolka super gigant/. Łączna długość tras linowych wynosi 1650 m.

Strony internetowe:

www.kopalniazlota.pl
www.skalisko.eu
60 kmGóry stołowe
Stanowią najczęściej uczęszczaną część Ziemi Kłodzkiej i jeden z najbardziej znanych obiektów turystycznych w Sudetach. Wypiętrzone przed około 30 mln lat (najmłodszy masyw górski w Polsce), ułożone w poziome warstwy piaskowca, wskutek procesów erozyjnych przybrały fantazyjne, dziwaczne kształty maczug, grzybów, zwierząt czy baszt. Miejscami są one płaskie jak stół – stąd określenie Góry Stołowe. Obok Sczelińca o wys. 919 m, na który prowadzi 665 wykutych w skale stopni, szczególnie godne polecenia jest zwiedzanie Błędnych Skał.

Przez ten skalny, baśniowy świat prowadzą dobrze oznakowane ścieżki, jednak uwaga – po większości z tych szlaków można poruszać się tylko w jednym kierunku. Od roku 1993 obszar ten jako Park Narodowy Gór Stołowych znajduje się pod ochroną.

Strona internetowa: www.stolowe.yoyo.pl
63 kmKudowa zdrój
Pierwotna czeska nazwa osady brzmiała Hudoba, co oznacza biedę. Widocznie osiedle było małe, nieznaczące i biedne. Było tylko częścią sąsiedniej wsi Czermna. Rozwój Kudowy jako uzdrowiska został zapoczątkowany w XVII wieku. Prawdopodobnie w roku 1636 powstał drewniany dom kąpielowy, jednak rzeczywisty rozwój nastąpił w połowie XIX wieku odkąd Kudowa została uznana za pierwsze, oficjalne uzdrowisko chorób serca w Niemczech.
Ozdobą Kudowy jest zadbany park zdrojowy z rzadkimi krzewami i drzewami, a w nim zadaszona promenada w stylu architektury uzdrowiskowej z początku XX wieku oraz barokowy zameczek (dzisiaj sanatorium) z końca XVIII wieku.

W dzielnicy miasta Czermna znajduje się kaplica czaszek wyłożona czaszkami i piszczelami 3000 ofiar zarazy z okresu wojny 30-letniej oraz poległych w czasie 7-letniej wojny prusko-austriackiej. W Krypcie spoczywają jeszcze szczątki 21000 ludzi. W plebani stojącego obok kościoła parafialnego doszło w czerwcu 1813 roku do spotkania króla Prus Fryderyka Wilhelma III, austriackiego cesarza Franciszka I oraz rosyjskiego cara Aleksandra I. Tematem spotkania było zawarcie umowy dotyczącej koalicji antynapoelońskiej. Spotkanie to traktowane jest jako preludium do Kongresu Wiedeńskiego.
Od roku 1962 odbywają się w Kudowie Festiwale Moniuszkowskie.

Strona internetowa: www.kudowa.pl
79 kmZamek Bouzov
Romantyczny zamek wśród lasów z licznymi wieżami i basztami przyciąga turystów z kraju i z zagranicy. Jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem Moraw Środkowych i jednym z najbardziej popularnych zamków w Republice Czeskiej. Można go zobaczyć też w wielu bajkach i filmach - monumentalna budowla jest bardzo atrakcyjna dla filmowców. Zamek został założony na początku XIII w. przez Búza z Búzova. Od połowy XVII w. aż do początku II wojny światowej Bouzov był własnością zakonu krzyżackiego. Obecny wygląd jest rezultatem przebudowy dokonanej na przełomie XIX i XX w., której celem było nadanie obiektowi charakteru letniej rezydencji szlacheckiej.
Odwiedzający mają do wyboru kilka tras zwiedzania, dzięki którym mogą poznać przeróżne szczegóły życia na zamku. Mogą zajrzeć m.in. do pomieszczeń reprezentacyjnych (Sali Rycerskiej i Sali Myśliwskiej), do prywatnego mieszkania wielkiego mistrza Eugeniusza Ferdynanda Habsburga, do zbrojowni lub na wieżę, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. Jednym z klejnotów zamku jest neogotycka kaplica zamkowa z unikatowym gotyckim ołtarzem.

Strona internetowa: www.hrad-bouzov.cz
92 kmSkalne miasto
(Adrspassko-Teplicke Skaly)

Niepowtarzalny labirynt skalny w Republice Czeskiej tuż przy granicy z Polską. Obejmuje powierzchnię około 20 km² i dzieli się na skały Adrspasskie i Teplickie.
Wypiętrzone przed około 30 mln lat poziome warstwy piaskowca, wskutek procesów erozyjnych (przez wpływ słońca, wody, zimna i wiatru) przybrały fantazyjne kształty. Powstał labirynt wąskich szczelin, jarów, rozpadlin i maczug. Niektóre z tych form dochodzą do 100 m wysokości, a z uwagi na ich oryginalny kształt otrzymały odpowiednie nazwy, jak Krzesło Dziadka, Dzban Kata, Kochankowie, Głowa Cukru itd. Najwyższym wzniesieniem Skalnego Miasta jest Starozamecky Vrch.

W dawnych stuleciach mieszkańcy okolicznych wsi bardzo niechętnie odwiedzali te okolice. Dopiero w początkach XVIII wieku pojawili się tu pierwsi pionierzy turystyki. Dzisiaj Skalne Miasto jest jednym z najczęściej obieranych celów turystycznych w Czechach.
W roku 1790 Skalne Miasto odwiedził Johann Wolfgang Goethe, a 10 lat później John Quincy Adams, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, który w jednym ze swoich listów pisał: „Nigdy nic podobnego nie widziałem – to wspaniałe widowisko natury”.

Strony internetowe:

www.eczechy.pl
www.teplickeskaly.cz
98 kmPunkevi i macocha
System jaskiń Punkfy stanowi wraz z Przepaścią Macocha największą atrakcję okolic Brna i Morawskiego Krasu. Głęboka na 138 m Macocha (wymiary przy powierzchni 174x76 m) powstała wskutek zawalenia się wielkiego sklepienia pierwotnej jaskini. Umożliwia to zwiedzanie tego miejsca przy świetle dziennym.

Pierwszą osobą, która zeszła na dno przepaści był ojciec Lasarus Erker w roku 1728.

Dzisiejszy turysta może również idąc wytyczonym szlakiem zejść na dno przepaści, a następnie spłynąć łodzią 500 m podziemną rzeką Punkvą podziwiając po drodze fantastyczne, dobrze oświetlone kształty wyrzeźbione w wapieniu przez wodę. Macocha i Jaskinia Punkfy są warte wycieczki z Międzygórza.

Strona internetowa: www.morawskykras.net
210 kmPraga
Stolica Republiki Czeskiej, zwana Złotą Pragą, jedno z najpiękniejszych miast Europy i klejnot europejskiej architektury.

Strona internetowa: www.praga.infoczechy.pl

Niezwykły charakter Międzygórza podkreśla malownicza, utrzymana w stylu alpejskim architektura (drewniane pensjonaty z XIX stulecia), znakomicie wkomponowana w górski krajobraz podkreślany przez piękny szczyt – Śnieżnik. Wyjątkowy mikroklimat zawdzięcza Międzygórze swojemu położeniu u stóp Śnieżnika (1425 m) oraz wśród wielkich zróżnicowanych kompleksów leśnych. Według opinii Instytutu Medycyny Uzdrowiskowej w Poznaniu, klimat Międzygórza znakomicie wspomaga leczenie chorób układu oddechowego.